dolucap.com

 • Yazı boyutunu yükselt
 • Varsayılan yazı boyutu
 • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa UZUNKÖPRÜ Uzunköprü Çeşmeleri

Uzunköprü Çeşmeleri

E-posta Yazdır

Uzunköprü çeşmelerinden bazılarının fotoğrafları.

Uzunköprü Telli Çeşme Uzunköprü Habib Hoca Meydan Çeşmesi
Telli Çeşme Gazi Mahmut Çesmesi Habib Hoca Çeşmesi Gazi Mahmut Çesmesi
Uzunköprü Oniki Çeşme Uzunköprü Hasoda Çeşmesi Uzunköprü Halise Hatun Çeşmesi
Oniki Çeşme Hasoda Çeşmesi Halise Hatun Çeşmesi
Pazartesi, 22 Nisan 2019 00:26 tarihinde güncellendi
 

Telli Çeşme

E-posta Yazdır

Telli Çeşme (Uzunköprü)

Uzunköprü Çarşısı’nın ortasında Telli Çeşme meydanı’nda bulunan bu çeşme 1800 yılında yaptırılmıştır. Çeşmenin üzerindeki bezeme XVIII.yüzyıl özellikleri taşımaktadır. Burada kıvrık dallar, Rumiler, servi motifleri taş üzerine işlenmiştir.

Uzunköprü’nün 1920-1922 yıllarındaki Yunan işgali sırasında çeşmenin üzerindeki kitabe ve bezemeler kazınmıştır. Bugün ancak izleri görülebilmektedir. Bu çeşme 1960 yılında bugünkü yerine taşınmıştır.

Pazartesi, 22 Nisan 2019 00:15 tarihinde güncellendi
 

Samanyemez Çeşmesi

E-posta Yazdır

Edirne Uzunköprü Şehrliyan (Muradiye) Mahallesi, Hayrabolu Caddesi`ndeki Samanyemez Çeşmesi Sultan II. Murad`ın Malkoç yöresinden şehre getirdiği su şebekesi ile bağlantılı idi. Çeşme 1443 yılında yapılmış, zamanla harap olmuş, yıkılmış ve 1805 yılında da Seyit Hasan Ağa tarafından da onarılmıştır.

Bu çeşmenin 1805 tarihli kitabesi günümüze gelememiştir. Ancak Latif Bağman`ın Uzunköprü ile ilgili kitabında bu kitabenin metni yazılıdır.

Salı, 16 Nisan 2019 21:05 tarihinde güncellendi
 

Kervansaray Çeşmesi

E-posta Yazdır

Uzunköprü Kervansarayının köşesinde Kurtuluş Caddesinin başında bulunan bu çeşmeyi Sultan II. Murad yaptırmıştır. Ne yazık ki 1443 tarihli bu çeşme satılmış ve yerine bir banka binası yapılmıştır.
İsmail Hakkı Balkaz bu çeşmenin 1958 yılındaki durumunu şöyle anlatmıştır: "Dış görünüşü ile adeta Selçuki kümbetlerini hatırlatan bu çeşme Uzunköprü kervansarayının sağ köşesinde inşa edilmiş en eski bir eserdir. Hiçbir süsü olmayan bu sade çeşmenin haznesi bir kenarı 3,5 m. uzunluğunda muazzam bir küp şeklinde olup, üstü taştan kare piramidal bir kubbe ile örtülüdür. 500 küsur seneden beri şehrin en önemli bir kısmının suyunu tek bu su olmasına rağmen bol bol temin etmektedir. Yalnız bu musluğun bulunduğu cephenin kenarları taş oluk ve çubuklarla, ortası da tezyin edilmiş olup kemerin altındaki dört köşe küçük bir taş kitabe vardır.:

Çarşamba, 27 Temmuz 2011 21:58 tarihinde güncellendi
 

Gazi Mahmut Çeşmesi

E-posta Yazdır

Uzunköprü`de Gazi Mahmut ve Park Çeşmesi ile de anılan bu çeşme Uzunköprü`nün yakınında idi. Sultan II. Murad tarafından 1443 yılında yaptırılmıştır. Çeşmenin suyu Malkoç su kaynaklarından toprak künklerle getirilmiştir. Bu çeşmenin özelliği aynı zamanda Uzunköprü`nün tarih köşkü işlevini üstlenmiş oluşudur. Çeşme üzerinde Sultan II.Murad tarafından 1443`te yapıldığı, sağ köşesinde ise köprünün 174 kemeri olduğunu belirten mermer bir kitabesi vardır.

Mahmut Baba Çeşmesi 1965 yılında caddenin genişletilmesi sırasında bulunduğu yerden 5 m. doğuya taşınması için yerinden sökülmüş ve yalnızca ön cephesi eski haline uygun olarak yapılmıştır. Günümüzde çeşmenin suyu şehir şebekesinden sağlanmaktadır.

Pazartesi, 22 Nisan 2019 00:33 tarihinde güncellendi
 

Hasodalı Mehmet Ağa Çeşmesi

E-posta Yazdır

Uzunköprü Hasodalı Mehmet Ağa ÇeşmesiŞehsuvar Bey Çeşmesi de denilen Hasodalı Mehmet Ağa Çeşmesi, Şehsuvar Bey Camisi`nin doğusundaki avlu duvarına bitişiktir. Hasodalı Mehmet Ağa 1680 yılında Albaba yöresindeki bir su kaynağından su getirerek bu çeşmeyi yaptırmıştır. Ancak bu çeşme de yıkılmış ve yerine orijinalinden uzak bir yenisi yapılmıştır.

Pazartesi, 22 Nisan 2019 00:34 tarihinde güncellendi
 

Halise Hatun Çeşmesi

E-posta Yazdır

Uzunköprü Halise Hatun ÇeşmesiHalise Hatun Camisi haziresinin karşısında bulunan bu çeşmeyi Eyne (İnece) Kethüdalığını yapmış olan Uzunköprülü Hacı İbrahim Ağa eşi Halise Hatun adına 1705 yılında yaptırmıştır.
Kesme taştan olan bu çeşmenin suyu Yaymeşe Bağlarından getirilmiştir. Sivri kemerli, dikdörtgen görünümlü çeşmenin sivri kemeri üzerinde talik yazı ile kitabesi yazılıdır.

Pazartesi, 22 Nisan 2019 00:35 tarihinde güncellendi
 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


Sayfa 1 - 2