dolucap.com

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa UZUNKÖPRÜ Ergene'nin Hali

Ergene ölüyor, öldürüyor

E-posta Yazdır
Türkiye’nin en önemli nehirlerinden biri olan Ergene’den zehir akıyor. İrili ufaklı yaklaşık 5 bin fabrikanın atıkları, bir zamanlar köylülerin su içtiği, balıkların yaşadığı, insanların yüzdüğü, nehri zehir kanalı haline getirdi. Yıldız Dağları’nın eteklerinden doğan Ergene’yi Çerkezköy ve Çorlu’daki fabrikaların ağır sanayi atıkları öldürüyor. Ergene, Uzunköprü’den sonra ise bu kez ölüm saçmaya başlıyor. Bilinçsiz ve çaresiz pek çok çiftçi bu zehirli sıvıyı sulama suyu olarak kullanılıyor. Ağır metal atıklarının yoğun olarak görüldüğü zehir kanalının sulama suyu olarak kullanılması hem bölge hem de Türkiye açısından büyük bir tehlike demek! Çünkü bu havzadan yetişen buğday, ayçiçeği, şekerpancarı, mısır, çeltik, kabak çekirdeği, domates, salatalık, marul, karpuz gibi birçok sebzeyi bütün Türkiye tüketiyor. Resmi rakamlara göre ayçiçeği üretiminin yüzde 63’ü, pirinç üretiminin yüzde 44’ü, buğday üretimin yüzde 9’u bu topraklarda gerçekleştiriliyor.
Devamını oku...
 

Ergene Nehri'ndeki kirlilik korkutuyor

E-posta Yazdır

EDİRNE’nin Uzunköprü İlçesi’nden geçen ve fabrikaların bıraktığı kimyasal atıklar nedeniyle simsiyah akan, içinde canlı türü yaşamayan Ergene Nehri, vatandaşları canından bezdirdi. Bölgedeki tarım üretimi büyük oranda düşerken, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, nehirdeki kirlilik nedeniyle çevrede kanser vakalarının büyük oranda arttığını ve ölümlerin yaşandığını söyledi. Trakya Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz da, Ergene Nehri’nin artık Trakya’ya hayat vermek yerine ölüm kusar hale geldiğini kaydetti.

Salı, 16 Ağustos 2011 19:09 tarihinde güncellendi Devamını oku...
 

ERGENE İNİSİYATİFİ UZUNKÖPRÜ GRUBU

E-posta Yazdır
Ergene inisiyatifi Uzunköprü grubunun protesto eylemleriBASIN AÇIKLAMASI METNİ
TRAKYA'DA TEMİZ VE SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE,
AYÇİÇEKLERİ iLE BERABER YAŞAMAK İSTİYORUZ...
Yıldız Dağlarından doğup Saros Körfezine dökülen Ergene Nehri bir zamanlar geçtiği topraklara hayat veren, bölgedeki tarım arazilerini besleyen bir nehirdi. Şimdi ölüm taşıyor, canlı hayatı tehdit ediyor, can alıyor. Bu gün Ergene Nehri Türkiye'nin en kirli nehri ve artık Ergene'de su değil zehir akıyor. Nehir ciddi ağır metaller ve kimyasallarla yüklü, dayanılmaz kokulu, pas renginde bir suya dönüştü. Toprak kirlendi, ayçiçekleri küçüldü... Trakya Üniversitesinin yaptığı bir araştırmanın sonucu acı gerçeği apaçık vurguluyor: Ergene Nehri'nin yararlı kullanımı ortadan kalkmıştır, Ergene Nehri bitme noktasındadır...
Yaklaşık 280 km. uzunluğa sahip Ergene Nehrini besleyen kollar bu gün birer "Atık Su Toplama" kanalı gibi çalışıyor.
Cuma, 29 Temmuz 2011 23:00 tarihinde güncellendi Devamını oku...
 

Dikkat! Ergene Nehri hastalık saçıyor!

E-posta Yazdır
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, "Araştırmacılar, Çorlu'da kanser sıklığının Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu, ilköğretim öğrencilerinde bile kanser görülmeye başlandığı uyarısında bulunuyor" dedi.
Çarşamba, 06 Temmuz 2011 18:03 tarihinde güncellendi Devamını oku...
 

Uzunköprü Ergene Nehri

E-posta Yazdır
Uzunköprü Ergene nehri fotoğraflarından birkaç örnek.

Temiz ErgeneKirli Ergene'nin köprü yanından görünümü

Uzunköprü'de Ergene nehrinin taşkın haliErgene'de balık tutanlar

Ergene Nehri, Marmara Bölgesi'nin Karadeniz kıyılarındaki Yıldız Dağları'ndan doğar. Çok çatallı bir halde bulunur. Birçok kolu vardır. En sonunda Meriç Nehri ile birleşerek Ege Denizi'ne dökülür. Ayrıca Marmara Bölgesi'nde Ergene Bölümü'ne ismini vermiştir.

Nehir Çerkezköy ve Çorludaki sanayi tesisleri yüzünden kirletilmektedir. Özellikle taştığı zaman bütün Ergene Ovası kirlenmektedir. Bu kirlilikten Uzunköprü, Pehlivanköy, Alpullu, Çorlu, Çerkezköy, Muratlı gibi nehir üzerinde bulunan yerleşim birimleri etkilenmektedir.Cumartesi, 30 Temmuz 2011 23:37 tarihinde güncellendi