dolucap.com

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa UZUNKÖPRÜ Uzunköprü Şehitleri

Uzunköprü Şehitleri

E-posta Yazdır
UZUNKÖPRÜ GARNİZON ŞEHİTLİĞİ
Uzunköprü Güzelleştirme ve Tanıtım Derneği adına kayıtlı iken Uzunköprü kaymakamlığının 30 Haziran 1994 tarih ve 86 sayılı yazıları ile derneğin 28 Haziran 1994 tarih ve 14 sayılı kararı gereğince şehitlik ve mezarlık yeri olarak Milli Savunma Bakanlığı adına maliye hazinesine hibe edilerek tescil edilmiştir. Şehitlik 21 Temmuz 1995 tarihinde inşa edilmiştir. Ayrıca; şehitlerin anısına 30 Ağustos 1997 yılında Uzunköprü Hizmet Vakfı ve vatandaşların katkılarıyla anıt yaptırılmıştır. Şehitlikte şehit mezarı bulunmamakta, şehitler için mermerden yaptırılmış anıt mezarlar bulunmaktadır. Anıt mezarı bulunan Uzunköprü'lü şehitlerimiz;

BALKAN HARBİ, 1.DÜNYA HARBİ, ÇANAKKALE SAVAŞI VE KURTULUŞ SAVAŞINDA ŞEHİT DÜŞENLER

Hasan oğlu

Süleyman

(Hasanpınar)

1892

20.01.1911

İzzet oğlu

Hasan

(Alıç)

 

1912

Mehmet oğlu

İbrahim

Hasanpınar)

 

09.02.1912

Sait oğlu

Hüseyin

(Değirmenci)

 

26.01.1912

İbrahim oğlu

Mehmet

(Turnacı)

1880

12.11.1912

Mehmet oğlu

Ali

(Alıç)

 

02.11.1912

Ali Oğlu

Yusuf

(Yeniköy)

 

26.12.1912

Hasan Oğlu

Mustafa

(Uzunköprü)

 

19.11.1912

Hasan oğlu

Ahmet

(Salarlı)

 

07.04.1912

Mehet oğlu

Ahmet

(Rızaefendi)

 

1912

Mustafa oğlu

Nuri

(Kırkavak)

 

30.03.1913

Ahmet oğlu

Mehmetullah

(Balabankoru)

 

25.03.1913

İbrahim oğlu

Hüseyin

(K.Şehsuvar)

 

26.03.1913

Hasan oğlu

Aliosman

(Başağıl)

 

26.03.1913

Ali oğlu

Hilmi

(Altınyazı)

 

27.03.1913

Halil oğlu

Sefer

aksutlu)

1888

25.03.1913

Nasuh oğlu

Hüseyin

(Alıç)

 

26.03.1913

Abdi oğlu

Süleyman

(Habib hoca)

 

25.03.1913

Yakup oğlu

İbrahim

(Alıç)

1882

25.03.1913

Süleyman oğlu

Kadir

(Sipahi)

1878

14.02.1913

Ahmet oğlu

Ali

(K.Şehsuvar)

 

1913

Ali oğlu

Mustafa

(Hamitli)

1883

1913

Ahmet oğlu

Süleyman

(Salarlı)

 

1913

Mehmetali oğlu

Ahmet Çavuş

(Eskiköy)

 

1913

Ahmet oğlu

Mustafa

(Gemici)

 

1913

Ahmet oğlu

Ahmet

(Hamitli)

 

1913

Ali oğlu

Yusuf

(Yeniköy)

 

1913

Feyzullah oğlu

Mustafa

 

 

1913

 

Şerif

(Gemici)

 

1913

 

Remazan

(Kırköy)

 

1913

İbrahim oğlu

Mustafa

(Maksutlu)

 

02.04.1913

Hüseyin oğlu

Ahmet

(B.Şehsuvar)

 

31.03.1913

 

Hüseyin Halil

(Yeniköy)

 

28.08.1913

 

Mustafa

(Gemici)

 

1913

Murat oğlu

Mehmet Ali

(Kurtbey)

 

25.03.1913

Mehmet oğlu

Ahmet

(Muradiye)

 

01.04.1913

Ahmet oğlu

Süleyman

(Altınyazı)

1888

24.03.1913

Körpehlivan oğlu

İbrahim

(Habib Hoca)

 

31.03.1913

 

Ömer

(Habib Hoca)

 

1913

Kerim oğlu

Mehmet

(Çöpköy)

1893

1914

Veli oğlu

Hasan

(Yeniköy)

 

14.08.1914

Mustafa oğlu

Hasan

(Rıza Efendi)

 

1914

 

Hüseyin

(Sultanşah)

 

1914

Mustafa oğlu

Halil

(Başağıl)

1881

13.07.1915

Yunus oğlu

Yunus

(Alıç)

1888

14.05.1915

Ahmet oğlu

Mustafa

(Halisehatun)

1878

31.05.1915

Ömer oğlu

Emin

(Alıç)

1886

14.05.1915

Mehmet oğlu

Sadık

(Salarlı)

1882

14.08.1915

İbrahim oğlu

Murat

(Ömerbey)

1896

05.07.1915

Ahmet oğlu

Halil

(Bıldır)

 

01.05.1915

Davut oğlu

Şaban

(Muradiye)

 

1915

Arif oğlu

Ahmet

(Kurtbey)

1875

01.05.1915

İbrahim oğlu

İbrahim

(Muhacırkadı)

 

18.07.1915

Emin oğlu

Faik

(Hamitli)

 

1915

Ahmet oğlu

Osman

(Çöpköy)

1874

23.07.1915

İbrahim oğlu

Hüseyin

(Ömerbey)

1884

10.08.1915

Ali oğlu

Tahsin

(Çakmak)

 

30.07.1915

Şerif oğlu

Hüseyin

(Değirmenci)

 

12.07.1915

Mehmet oğlu

Mehmet

(Danişment)

 

05.07.1915

Latif oğlu

İbrahim

(Çavuşlu)

1885

08.08.1915

Mehmet oğlu

Rasim

(Değirmenci)

 

31.05.1915

Yakup oğlu

İbrahim

(Muhacırkadı)

 

04.05.1915

Ali oğlu

Osman

(Başağıl)

1898

09.06.1915

Karamehmet oğlu

Memet Azmi

(Habib Hoca)

 

26.08.1922

Memet oğlu

Arif

(Değirmenci)

 

1915

Osman oğlu

İbrahim

(Halisehatun)

 

1915

Ömer oğlu

Ömer

(Halisehatun)

 

1915

Mehmet oğlu

Hasan

(Yağmurca)

1882

1915

 

Arif

(Balabankoru)

 

1915

 

Hasan

(Balabankoru)

 

1915

 

Mehmet

(Turnacı)

 

1915

İbrahim oğlu

Hüseyin

(Yeniköy)

 

1916

Osman oğlu

Şaban

(Salarlı)

1883

23.04.1916

İbrahim oğlu

Ali

(Kırcasalih)

 

04.02.1916

Emin oğlu

İbiş

(Habib Hoca)

 

22.08.1916

Memet oğlu

Mustafa

(Çakmak)

 

1916

İsmail oğlu

Aziz

(Çakmak)

 

13.07.1916

Hüseyin oğlu

Abdurrahman

(Uzunköprü)

 

13.07.1916

Hüseyin oğlu

Mehmet

(Başağıl)

 

1916

Osman oğlu

Şaban

(Salarlı)

 

1916

İbrahim oğlu

Halil

(Turnacı)

 

1916

Hasan oğlu

Süleyman

(Yeniköy)

 

1916

Ali oğlu

Mehmet Ali

(Mescit Mah.)

 

1916

Ali oğlu

Mehmet

(Başağıl)

1879

1916

Hüseyin oğlu

Salih

(Kırkavak)

 

1916

Arif oğlu

Mehmet

(Harmanlı)

 

1916

Hüseyin oğlu

Mustafa

(Bayramlı)

1878

1916

Hüseyin oğlu

İsmail

(Uzunköprü)

 

1916

 

Ahmet

(Yeniköy)

 

1916

Mustafa oğlu

Hüseyin

(Beykonak)

1878

10.05.1917

Mehmet oğlu

Hasan

(K.Şehsuvarbey)

1884

1917

Hüseyin oğlu

Hasan

(Çöpköy)

 

1917

Yahya oğlu

Ahmet

(Uzunköprü)

1876

1917

Tahir oğlu

Veli

(Çakmak)

1881

1917

Arif oğlu

Mümin

(Halisehatun)

 

1917

Murat oğlu

Hacı Mustafa

(Kurttepe)

1896

10.09.1917

Ahmet oğlu

Ali

(Yeniköy)

 

05.08.1917

Hasan oğlu

Hüseyin

(Hasanpınar)

 

1917

Süleyman oğlu

Süleyman

(Yeniköy)

 

1918

Abdülcelil oğlu

Adem

(Kırkavak)

 

23.09.1920


GÜNEYDOĞU ANADOLU'DA ŞEHİT DÜŞENLER

J.Kd.Üçvş.

Adnan YILMAZ

Hani/DİYARBAKIR

04.10.1992

J.Kd.Çvş.

Nevzat MERİÇ

Dicle/DİYABAKIR

04.10.1992

J.Kd.Çvş.

Turgut SEVİNÇ

Pervari/SİİRT

27.07.1993

Ord.Uz.Çvş.

Burhan TURNA

Ergani/DİYARBAKIR

22.06.1996

J.Çvş.

Şenol ERGÜDER

Yüksekova/HAKKARİ

22.06.1993

J.Çvş.

Mehmet SEVİNÇ

Nazimiye/TUNCELİ

03.07.1998

J.Komd.Onb.

Aydoğan GÜVEN

Hani/DİYARBAKIR

05.07.1995

J.Onb.

Ferahim CABALAR

Mazıdağ/MARDİN

23.09.1993

J.Er

Tuncay ERKAN

ŞIRNAK

01.02.1992

J.Er

Cemal ATASEVEN

MUŞ

14.10.1993

J.Er

Mehmet AYDIN

Beytüşebap/HAKKARİ

15.06.1990

P.Er

Erdinç APAYDIN

SARIKAMIŞ

21.05.1994

J.Er

H.Emin SARAÇOĞLU

Uludere/ŞIRNAK

18.03.1986

J.Er

Cengiz KARACA

Çukurca/HAKKARİ

08.10.1984

J.Er

Mıstık GÖKÇE

Çaldıran/VAN

12.08.1994

J.Er

İsmail İŞLEK

SİİRT

21.11.1993

J.Komd.Er

İ.Hakkı ÇAĞIRAN

Gürpınar/VAN

31.05.1999

J.Er

İsa BOZKURT

Pervani/SİİRT

23.03.1990

J.Er

Muharrem BOSTANCI

Uludere/HAKKARİ

18.03.1986

J.Er

Remzi BALTA

Karayazı/ERZURUM

03.11.2002


KIBRIS'TA ŞEHİT DÜŞENLER

P.Er.

Enver ÇALIŞIR

KIBRIS

31.12.1985

KORE SAVAŞI ŞEHİTLERİ

Er

Salih oğlu İsmail OLGUN

UZUNKÖPRÜ

1928

30.11.1950


Salı, 19 Şubat 2013 00:28 tarihinde güncellendi